Ginekomastia - wstydliwy problem mężczyzn
Ginekomastia jest schorzeniem, polegającym na przeroście tkanki gruczołowej sutków u mężczyzn, który objawia się powiększeniem piersi. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powiększenie piersi jest ginekomastią. U otyłych mężczyzn powiększenie piersi związane jest po prostu z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jeśli natomiast obserwujemy poszerzenie otoczki gruczołu piersiowego, zmianę jej barwy na ciemnobrązową, wyniesienie jej ponad poziom skóry, a także produkcję wydzieliny przez gruczoł piersiowy, ból, uczucie gorąca, niezwłocznie powinniśmy odbyć konsultacje lekarskie.
Ginekomastia u chłopców i młodych mężczyzn w okresie dojrzewania ma zwykle charakter fizjologiczny i związana jest z występującą w tym okresie burzą hormonalną, a dokładnie – ze wzrostem poziomu estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) w stosunku do poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych). Taki rodzaj ginekomastii zwykle ustępuje po okresie kilku bądź kilkunastu miesięcy i nie wymaga inwazyjnego leczenia.
U mężczyzn w starszym wieku ginekomastia związana jest natomiast ze spadkiem androgenów i również zaliczana jest do objawów fizjologicznych, związanych z procesem starzenia się.
Można ją również zaobserwować u noworodków – ten rodzaj spowodowany jest wysokim poziomem estrogenów, przekazanych przez łożysko matki i mija zwykle po kilku lub kilkunastu dniach.
Przyczyny ginekomastii mogą być również patologiczne, związane z występowaniem innych określonych chorób lub zaburzeń funkcjonowania organizmu.
Przyczyny ginekomastii
-
nowotwory jąder,
-
nowotwory nadnerczy lub przerost nadnerczy,
-
nadczynność tarczycy,
-
choroby nerek,
-
podłoże genetyczne,
-
pokłosie przyjmowania określonych leków i substancji o działaniu estrogennym i leków hamujących syntezę androgenów.
Badanie i diagnostyka
Podstawowym badaniem jest dokładny wywiad lekarski u endokrynologa oraz badanie fizykalne. Najczęściej lekarz zaleci również wykonanie szeregu badań diagnostycznych – morfologię krwi, próby wątrobowe i nerkowe oraz badania stężenia podstawowych hormonów – estradiolu, testosteronu, TSH, LH i FSH.
Aby wykluczyć występowanie nowotworu, lekarz może zalecić dodatkowo wykonanie markerów nowotworowych. Diagnostyka obejmuje również wykonanie badania USG gruczołów piersiowych, jamy brzusznej oraz USG i biopsję jąder.
Leczenie ginekomastii
Leczenie ginekomastii opiera się w głównej mierze na postawieniu prawidłowej diagnozy. W przypadku ginekomastii spowodowanej zażywaniem określonych leków, zwykle wystarczy zmiana na odpowiedniki nie zawierające substancji wywołujących schorzenie.
W przypadku zaburzeń hormonalnych, lekarz zaleci odpowiednie leczenie przywracające równowagę hormonalną organizmu. Jeżeli natomiast ginekomastia wywołana jest przez inne schorzenie, należy najpierw wprowadzić leczenie podstawowej choroby – nieprawidłowości funkcjonowania tarczycy, wątroby czy nerek. W przypadku wykrycia stanów nowotworowych, niezwłocznie należy oczywiście podjąć leczenie onkologiczne.
Zabieg usunięcia ginekomastii
Chirurgiczne leczenie ginekomastii wskazane jest w sytuacji, kiedy nie została jasno określona przyczyna jej powstania (ginekomastia samoistna lub przetrwała z okresu dojrzewania) lub też kiedy podjęte i zakończone leczenie chorób wywołujących ginekomastię, nie przyniosło zadowalających rezultatów zewnętrznych w postaci unormowania wyglądu gruczołów piersiowych.