Przepuklina pachwinowa - przyczyny, objawy i leczenie
Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęstszych przyczyn interwencji chirurgicznych. Jej objawy mogą być niemal nieodczuwalne dla człowieka przez dłuższy czas, jednak nieleczona przepuklina może stać się przyczyną groźnych, zagrażających nawet życiu, sytuacji.
Czym jest przepuklina pachwinowa
Narządy znajdujące się w jamie brzusznej otacza otrzewna oraz mięśnie brzucha. Tworzą one swoisty worek, utrzymujący jelita i inne narządy jamy brzusznej w jednym miejscu. Czasami dochodzi do osłabienia i przerwania tej osłony – powstaje wówczas uchyłek, przez który fragment jelit wychodzi poza obręb otrzewnej. Taki stan nazywany jest właśnie przepukliną.
Może ona powstać w różnych miejscach otrzewnej, jednak zdecydowanie najczęstszym typem jest właśnie przepuklina pachwinowa, ponieważ w tym miejscu mięśnie brzucha są nieco słabsze i narażone na ewentualne przerwanie. Należy dodać, że ze względu na budowę anatomiczną, na przepuklinę pachwinową narażeni są w szczególności mężczyźni.
Jak powstaje przepuklina pachwinowa
Do najczęstszych powodów powstawania tego schorzenia zalicza się:
-
długotrwały, ciężki wysiłek fizyczny (np. praca fizyczna) lub jednorazowy, ale nagły i zbyt duży wysiłek dla osób nieprzeciążających na ogół mięśni brzucha,
-
uraz zewnętrzny,
-
częste, uporczywe zaparcia,
-
otyłość, nadwaga,
-
choroby prostaty.
Należy dodać, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej ze względu na zwiotczenie mięśni brzucha.
Jak rozpoznać przepukliną pachwinową
Kiedy dojdzie do przerwania mięśni brzusznych, fragment jelita wydostaje się za zewnątrz otrzewnej. Dla człowieka jest to odczuwalne jako niewielki, miękki guzek w okolicy pachwin, schodzący czasami do worka mosznowego, uwidaczniający się w szczególności w sytuacjach angażujących dolne partie mięśni brzucha, takich jak śmiech, kaszel, oddawanie stolca lub moczu. Początkowo guzek jest miękki, niejednokrotnie dający się nawet „wepchnąć” palcem z powrotem do jamy brzusznej.
Z czasem przepuklina staje się widoczna na stałe w okolicy jąder, towarzyszy jej promieniujący ból, który pacjenci niekiedy myląco utożsamiają z bólem samego jądra. Pojawiają się również problemy z oddawaniem stolca.
Taki stan teoretycznie nie zagraża życiu, jednak ze względu na ryzyko powstania martwicy jelit, zalecana jest operacja chirurgiczna w możliwie najwcześniejszym etapie przepukliny.
Do martwicy jelit może dość w przypadku, gdy jelito uwięźnie w powstałym uchyłku w sposób zamykający jego drożność. Do tej sytuacji może dojść w zasadzie w każdej chwili, np. pod wpływem zmiany pozycji, wstawania lub siadania, podniesienia rąk, kaszlu czy śmiechu. Wówczas guzek w szybkim czasie staje się bolesny, twardy, a skóra wokół niego napięta, gorąca i czerwona. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa interwencja chirurga, ponieważ ten fragment jelita narażony jest na powstanie martwicy, a pacjent – na zagrożenie życia.
Zapobieganie przepuklinie pachwinowej
Zdrowy tryb życia, lekkostrawna dieta, umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny, usprawniający mięśnie brzucha są podstawą do uniknięcia wielu chorób, w tym również przepukliny pachwinowej. Osobom cierpiącym na choroby jelit lub prostaty zalecane jest oczywiście wyleczenie tych schorzeń, w których powstanie przepukliny jest przecież tylko jednym z wielu skutków.
Jeśli jednak mimo tego zaobserwujemy u siebie nawet łagodne objawy przepukliny, warto niezwłocznie odbyć konsultację lekarską i zdecydować się na jednodniowy zabieg jej usunięcia.
Zabieg usunięcia przepukliny
Nieskomplikowane przepukliny w stadium niezagrażającym martwicą można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, choć jeśli pacjent czuje dyskomfort z tym związany, możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Jest to typowy zabieg w procedurze jednego dnia, pozwalający pacjentowi na powrót do domu po zabiegu i kilkugodzinnej obserwacji pooperacyjnej.