Uroflowmetria - wskazania i przebieg badania
Uroflowmetria jest jednym z podstawowych badań, wykorzystywanych w diagnostyce nieprawidłowości funkcjonowania układu moczowego. Jest badaniem całkowicie bezbolesnym, nieinwazyjnym, krótkim, prostym do wykonania i niezbyt kosztownym. Wyniki badania pozwalają na analizę strumienia moczu zarówno w pojęciu ilościowym, jak i jakościowym.
Wskazania do badania
Wskazaniami do odbycia badania uroflowmetrem są najczęściej:
-
częstomocz,
-
nietrzymanie moczu,
-
oddawanie moczu w kilku porcjach, zatrzymywanie akcji oddawania moczu,
-
osłabiony strumień moczu,
-
nagłe parcie na mocz,
-
uczucie zalegania moczu w pęcherzu po jego oddaniu,
-
kwalifikacja oraz ocena efektów leczenia łagodnego rozrostu stercza,
-
inne dysfunkcje związane z oddawaniem moczu.
Przebieg badania
Przebieg badania jest nieinwazyjny i prosty. Badanie wykonywane jest w toalecie gabinetu urologicznego, w intymnych warunkach, bez udziału osób trzecich. Pacjent powinien zgłosić się na badanie z wypełnionym pęcherzem, nie powinien oddawać moczu minimum na 2h przed badaniem. Badanie nie musi być przeprowadzane na czczo. Uroflowmetria polega na oddaniu moczu do specjalnego przepływomierza, który skonstruowany jest na podobieństwo normalnej toalety z sedesem. Należy podkreślić, że warunki, w jakich pacjent jest poddany uroflowmetrii, mają za zadanie jak najlepiej odtworzyć naturalne, domowe warunki, aby wynik był wiarygodny.
W trakcie oddawania moczu, uroflowmetr dokonuje bieżącego zapisu przepływu moczu przez cewkę moczową, analizuje strumień moczu oraz mierzy jego objętość i w czasie rzeczywistym wysyła wyniki do komputera.
Po zakończeniu badania, pacjent wraca do gabinetu, gdzie lekarz urolog dokonuje od razu analizy i interpretacji wyników uroflowmetrii.
Wyniki uroflowmetrii
Typowe wyniki uroflowmetrii prezentują się następująco, w zależności od wieku i płci pacjenta:
-
wiek 4-7 lat – średnia prędkość przepływu u dziewcząt i chłopców 10 ml/sek.,
-
wiek 8-13 lat – średnia prędkość przepływu: dziewczęta 15 ml/sek., chłopcy 12 ml/sek.,
-
wiek 46-65 lat – średnia prędkość przepływu: kobiety 18 ml/sek., mężczyźni 12 ml/sek.,
-
wiek 66-80 lat – średnia prędkość przepływu: kobiety 18/ml/sek., mężczyźni 9 ml/sek.
Odchylenia od norm interpretuje lekarz urolog, natomiast takie wyniki mogą oznaczać:
-
w sytuacjach przepływu szybszego od normy – mogą wskazywać obniżony opór cewkowy i nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza,
-
w przypadku zbyt wolnego przepływu – mogą oznaczać obecność przeszkody w drogach moczowych (np. kamienie, piasek) lub osłabienie kurczliwości mięśnia wypieracza pęcherza.