Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych
Zakażenia dróg moczowych (ZUM) są bolesną przypadłością, dotykającą - ze względu na budowę układu moczowego - przeważnie kobiety. Uporczywy ból i parcie na pęcherz skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Częste i nawracające zaś zakażenia sprzyjają dodatkowo powstawaniu innych chorób nerek i układu moczowego.
Przyczyny zakażeń dróg moczowych
Jak już zostało wspominane we wstępie, na zakażenia dróg moczowych częściej skarżą się kobiety. Wynika to z budowy anatomicznej – ich cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn, co oznacza skróconą drogę przedostawania się bakterii do pęcherza moczowego. Ponadto – ujście dróg moczowych znajduje się u kobiet w bezpośredniej bliskości odbytu, wskutek czego zwiększa się niebezpieczeństwo przedostawania się stamtąd bakterii do cewki moczowej.
Najczęściej występującą bakterią atakującą układ moczowy jest Escherichia coli, choć nie w każdym przypadku jest to regułą. Powstaniu zakażenia bakteryjnego sprzyja szereg czynników, wśród których można wyróżnić:
-
zbyt rzadkie lub zbyt małe spożywanie płynów (wody),
-
niewłaściwa higiena, w tym również partnera seksualnego,
-
długotrwałe wstrzymywanie moczu,
-
cukrzyca,
-
uwarunkowania genetyczne, występowanie tej przypadłości w rodzinie,
-
wrodzone wady układu moczowego,
-
duża aktywność seksualna,
-
stosowanie środków plemnikobójczych,
-
ciąża,
-
menopauza,
-
efekt uboczny cewnikowania,
-
nieprawidłowa flora bakteryjna w pochwie.
Objawy zakażenia dróg moczowych
Objawy towarzyszące zakażeniu dróg moczowych to najczęściej:
-
ból w okolicy krocza, czasami również lędźwi,
-
ból w podbrzuszu,
-
uczucie ciągłego parcia na mocz, częste oddawanie moczu w małych ilościach
-
pieczenie, ból przy oddawaniu moczu,
-
krew w moczu (rzadko),
-
podwyższone temperatura ciała, dreszcze.
Należy dodać, że podobne objawy towarzyszą kamicy moczowodowej, stąd zalecane jest wykonanie badań, które wykluczą tę ewentualność.
Leczenie zakażeń układu moczowego
Zakażenia dróg moczowych leczone są farmakologicznie, odpowiednim antybiotykiem. Aby terapia była skuteczna, wpierw należy wykonać badanie ogólne moczu oraz posiew moczu, który wykryje rodzaj bakterii powodującej zakażenie oraz wskaże odporność lub wrażliwość organizmu na zastosowanie poszczególnych rodzajów antybiotyków.
Należy podkreślić, że użycie niewłaściwie dobranego antybiotyku lub niedoleczona infekcja, w większości przypadków będzie nawracała.
Zapobieganie zakażeniom układu moczowego
Poza zastosowaniem antybiotykoterapii, jako antidotum na już powstałe zakażenie bakteryjne, warto stosować kilka zasad, które skrupulatnie przestrzegane, znacznie ograniczą ryzyko powstania kolejnego zakażenia:
-
dbanie o higienę osobistą (codzienna zmiana bielizny, przemywanie okolic intymnych po każdorazowym skorzystaniu z toalety, utrzymywanie higieny po odbyciu stosunku seksualnego, podmywanie się od przodu do tyłu, stosowanie jednorazowych ręczników papierowych do osuszania okolic krocza po umyciu),
-
dbanie o higienę osobistą przez partnera seksualnego,
-
regularne i zwiększone spożywanie wody (jej obecność spowoduje ciągłe przepłukiwanie układu moczowego – przy wystarczającej ilości przyjmowanych płynów barwa moczu będzie bladożółta),
-
regularne oddawanie moczu, 5-6x dziennie, unikanie wstrzymywania moczu,
-
unikanie ostrych potraw, przypraw, alkoholu, nadmiernej ilości kawy i mocnej herbaty,
-
noszenie bielizny z naturalnych tkanin, unikanie bielizny sprzyjającej przedostawaniu się bakterii z odbytu do cewki moczowej (stringi),
-
unikanie gorącego klimatu, sprzyjającego nadmiernemu wydzielaniu się potu w okolicach intymnych,
-
spożywanie produktów o zwiększonej zawartości witaminy C, która działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie.