Europejski Tydzień Urologiczny
Europejski Urology Week to kampania informacyjna i związany z nią szereg wydarzeń, mających na celu uświadomienie mężczyzn, jak ważne jest regularne badanie prostaty. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące danych statystycznych w obszarze najpowszechniejszych dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym u mężczyzn.
Z okazji Urology Week od 23.09 do 28.09 na hasło „tydzień urologiczny” obniżamy koszt konsultacji urologicznych o 50%, zachęcając wszystkich mężczyzn do skorzystania z kontrolnego badania prostaty.
Zapraszamy serdecznie!
T&T Medical, Wrocław ul. Przyjaźni 6/1U
rejestracja telefoniczna 71 333 24 99.
Łagodne powiększenie prostaty
Prostata to gruczoł zlokalizowany w dolnych drogach moczowych, pod pęcherzem i wokół cewki moczowej. Tylko mężczyźni mają prostatę. Wytwarza płyn, który przenosi nasienie. Prostata ma gładkie mięśnie, które pomagają wypchnąć nasienie podczas wytrysku. Zdrowa prostata ma rozmiar dużego orzecha włoskiego i ma objętość 15-25 ml. Prostata powoli rośnie wraz z wiekiem mężczyzn.
Łagodne powiększenie prostaty jest częstym schorzeniem. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą wraz z wiekiem mężczyzn. Choroby prostaty mogą być bardzo niepokojące, ale ważne jest, aby wiedzieć, że łagodny jej przerost nie jest rakiem prostaty.
Jednym z objawów (nie jedynym i nie zawsze występującym) łagodnego przerostu prostaty jest obecność krwi w moczu.
Niestety, aż 43% mężczyzn nie konsultuje się z lekarzem urologiem po stwierdzeniu krwi w wydalanym przez siebie moczu. Tymczasem krew w moczu może zwiastować zarówno łagodny przerost prostaty, kamienie w układzie moczowym, choroby nerek, jak również występowanie nowotworu.
Rak prostaty
Rak prostaty – najczęściej występujący nowotwór u starszych mężczyzn w Europie. O konieczności regularnych kontroli prostaty mówią szczególnie ci mężczyźni, którzy sami musieli zmierzyć się z tą chorobą.
-
Rak prostaty jest złośliwym nowotworem prostaty.
-
Większość nowotworów prostaty rozwija się powoli i nie powoduje objawów.
-
Szybko rozwijający się rak prostaty występuje rzadziej.
-
Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta z wiekiem.
-
Średni wiek rozpoznania raka prostaty to 69 lat.
-
Ze względu na rozwój narzędzi diagnostycznych, wczesna wykrywalność raka prostaty jest na coraz wyższym poziomie.
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji są częstym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. Jest to niezdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji, która pozwala na satysfakcjonującą aktywność seksualną. Może się to zdarzać sporadycznie lub regularnie, z lub bez wyraźnego powodu. Niektórzy mężczyźni z zaburzeniami erekcji nie są w stanie uzyskać erekcji.
10% aktywnych seksualnie mężczyzn pomiędzy 50 a 80 r.ż. cierpi z powodu trwałej niezdolności do osiągnięcia erekcji, natomiast 49% aktywnych seksualnie mężczyzn pomiędzy 50 a 80 r.ż. doświadczyło symptomów zaburzenia erekcji.
Zaburzenia erekcji nie jest zagrażającym życiu zaburzeniem, ale może mieć negatywny wpływ na jakość życia i jakość życia partnera. Jest powszechnym schorzeniem u mężczyzn w każdym wieku, natomiast ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu wzrasta z wiekiem.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu to mimowolna lub niechciana utrata moczu. Jest to uważane za stan chorobowy, jeśli zdarza się to regularnie. Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu wzrasta z wiekiem, ale młodsi ludzie mogą go również rozwinąć. Nietrzymanie moczu jest powszechne i powoduje niepokój i zażenowanie. Wiele osób nie poddaje się leczeniu, ponieważ czują się nieswojo, rozmawiając z lekarzem o nietrzymaniu moczu.
11% mężczyzn w wieku 60-64 i aż 34% w wieku 80+ ma symptomy nietrzymania moczu. 30% ma objawy związane z częstomoczem i gwałtownym parciem na pęcherz. Natomiast aż 78% starszych mężczyzn musi w nocy skorzystać co najmniej raz z toalety (nykturia).
Jeśli nietrzymanie moczu jest częste lub wpływa na jakość życia, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza. W większości przypadków nietrzymanie moczu można leczyć lub leczyć za pomocą różnych opcji leczenia. Należą do nich ćwiczenia dna miednicy, leczenie farmakologiczne lub operacja.
Rak jądra
Badania wykazują, że większość mężczyzn nie jest świadoma objawów raka prostaty lub raka jądra.
Rak jąder to guz złośliwy, który pojawia się w jądrze i czasami może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Może występować rosnąć u mężczyzn w każdym wieku.