Laparoskopowy zabieg żylaków powrózka nasiennego
Z przyjemnością informujemy, że wyposażyliśmy nasze Centrum Medyczne w nowoczesne, najwyższej klasy urządzenie firmy Richard Wolf do laparoskopowego przeprowadzania zabiegów medycznych.
Zabiegi laparoskopowe w urologii
Laparoskopia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin urologii zabiegowej.
Jak podaje Przegląd Urologiczny, porównując skuteczność oraz odsetek powikłań przy zastosowaniu operacji klasycznych i ich odpowiedników wykonywanych metodą laparoskopową, bezspornie została wykazana wyższość operacji laparoskopowych, jako operacji co najmniej tak samo lub nawet bardziej skutecznych i jednocześnie charakteryzujących się bezsprzecznie niższym odsetkiem powikłań pozabiegowych.
Poza wyższą skutecznością i niższym odsetkiem powikłań, nie bez znaczenia są również argumenty dotyczące krótszego czasu hospitalizacji, mniejszej utraty krwi, mniejszego bólu pooperacyjnego i związanego z tym zużycia środków przeciwbólowych oraz szybszego powrotu do pełnej aktywności zawodowej.
Laparoskopowy zabieg żylaków powrózka nasiennego
LVL, czyli laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, to małoinwazyjny zabieg urologiczny, cechujący się wysoką skutecznością, krótkim czasem trwania zabiegu, niskim odsetkiem powikłań i praktycznie stuprocentowym bezpieczeństwem dla Pacjenta.
Objawy schorzenia i wskazania do zabiegu
Żylaki powrózka nasiennego występują u ok. 10-15% mężczyzn, najczęściej młodych. Przeważnie żylaki występują po lewej stronie powrózka, choć zdarzają się również żylaki prawostronne i obustronne.
Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do bezpłodności, a u dzieci opóźniać wzrost jądra po stronie występowania żylaków.
-
widoczne lub wyczuwalne żylaki moszny,
-
ból jądra nasilający się podczas stania lub siedzenia przez dłuższy okres czasu,
-
niepłodność,
-
zanik jądra,
-
nieprawidłowe parametry nasienia,
-
zaburzenia rozwoju jądra u dzieci.
Przebieg operacji
Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym na sali operacyjnej. Odbywa się z użyciem kamery endoskopowej i narzędzi laparoskopowych wprowadzonych do jamy brzusznej przez niewielkie nacięcia. W trakcie zabiegu, lekarz podwiązuje i przecina niewydolną żyłę jądrową, stanowiącą źródło żylaków.
Operacja trwa około 1 godzinę, a Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.
Rekonwalescencja po zabiegu
W miejscach nakłucia żył zakładany jest opatrunek. Pacjent może zacząć chodzić ok. 2 godziny po zabiegu. Może wrócić do normalnego życia, choć nie powinien forsować się przez okres 3-4 dni. Intensywny wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany przez 2-4 tygodni.
Po zabiegu może pojawić się niewielki ból w okolicach miednicy, natomiast dolegliwości bólowe są niewielkie, łagodzone popularnymi środkami przeciwbólowymi – np. ibuprofenem.
Korzyści dla Pacjenta
Korzyści z zastosowania laparoskopowej metody operacji żylaków powrózka nasiennego:
-
mała inwazyjność zabiegu,
-
doskonała precyzja,
-
niski poziom możliwych powikłań po zabiegu,
-
wysoka skuteczność dokonywanych zabiegów,
-
szybkie gojenie się tkanek i regeneracja organizmu po zabiegu,
-
możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia.