Przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego (TURBT)

Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czyli TURBT jest przeznaczona dla pacjentów, u których w badaniu obrazowym wykryto guza pęcherza moczowego. W takiej sytuacji postępowaniem z wyboru jest zabieg przezcewkowej elektroresekcji guza - jako postępowanie diagnostyczne (pozwalające postawić rozpoznanie histologiczne), jak również postępowanie lecznicze (wycięcie guza, zahamowanie krwawienia z
guza).

Guz pęcherza moczowego najczęściej objawia się obecnością krwi w moczu lub innymi dolegliwościami, związanymi z oddawaniem moczu takimi jak np. trudność w oddawaniu moczu, ból przy oodawaniu moczu lub parcie naglące. W badaniach diagnostycznych dodatkową wskazówką jest wykrycie krwinek czerwonych w badaniu ogólnym moczu.

 

Po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów, wskazana jest dalsza diagnostyka – w tym wykonanie USG jamy brzusznej oraz cytologii moczu.

 

Powyższa diagnostyka, potwierdzająca podejrzenie istnienia guza, prowadzi do skierowania Pacjenta na zabieg przezcewkowej elektroresekcji.
Kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest konsultacją z lekarzem urologiem. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu wypełnia standardową kartę dot. informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, przebytych poważnych chorób, operacji, przewlekłych schorzeń, przyjmowanych na stałe leków itp.

 

Do operacji należy być całkowicie zdrowym, ponadto minimum 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien zakończyć przyjmowanie antybiotyków i leków rozrzedzających krew (np. aspiryna, polopiryna).

 

Do zabiegu (najlepiej kilka dni przed, a najwcześniej 2 tygodnie przed) należy wykonać kilka badań z krwi:
  • morfologię krwi,
  • antygen HBS (HBsAg) – badanie stwierdzające występowanie wirusowego zapalenia wątroby,
  • czas protrombinowy (PT) – badanie krzepliwości krwi,
  • czas kaolinowo-kefalinowy (ATPP) – badanie krzepliwości osocza w obecności kefaliny i jonów wapnia po aktywacji glinką kaolinową,
  • aminotransferaza alaninowa – badanie oceniające stan wątroby, wykrywające występowanie ewentualnych stanów zapalnych.
W dniu zabiegu należy ogolić krocze. Jeśli zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (krótkim dożylnym), Pacjent nie powinien przyjmować pokarmów i płynów na min. 6 godzin przed zabiegiem.
TURBT, czyli przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

 

Polega na endoskopowym, wziernikowym oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą wziernika zwanego resektoskopem, wprowadzonego przez cewkę moczową. A następnie w przypadku potwierdzenia guza pęcherza moczowego przeprowadzana jest resekcja (wycięcie) nieprawidłowej tkanki i elektrokoagulacja krwawiących naczyń krwionośnych. Wycięty materiał tkankowy jest następnie przekazywany do badania histologicznego.

 

Zabieg przeprowadzany jest na fotelu urologicznym w pozycji leżącej na plecach, z kończynami dolnymi zgiętymi i ułożonymi na specjalnych podporach (tzw. pozycja ginekologiczna).
W trakcje lub po zabiegu mogą wystąpić następujące powikłania:
  • przejściowe krwawienie z tamponadą pęcherza moczowego włącznie, wymagające czasami podania leków przeciwkrwotocznych i przetoczenia krwi; krwawienie może ujawnić się nawet kilka tygodni po zabiegu,
  • dyskomfort przy oddawaniu moczu,
  • zatrzymanie moczu – wymagające przejściowego założenia cewnika Foleya,
  • zakażenia dolnego odcinka układu moczowego,
  • uszkodzenie badanych struktur, w szczególności istnieje możliwość perforacji pęcherza moczowego,
  • pozabiegowe zwężenie cewki moczowej, w tym także zwężenie ujścia cewki moczowej,
  • inne rzadsze i trudne do przewidzenia powikłania.
Powyższe powikłania dotyczą około 10-15% chorych.

Kto może wykonać zabieg?

Zabieg wykonywany jest przez specjalistę urologa.

Jakie znieczulenie jest stosowane do zabiegu?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym.

 

W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego, stosowane jest znieczulenie dożylne, polegające na wprowadzeniu przez lekarza anestezjologa substancji usypiających oraz przeciwbólowych przez uprzednio założony wenflon. W krótkim czasie Pacjent wprowadzany jest w stan podobny do głębokiej fazy snu, a lekarz przystępuje do wykonania zabiegu. Po zakończonym zabiegu Pacjent jest wybudzany. Znieczulenie dożylne nie wymaga intubacji.

Ile czasu trwa zabieg?

W większości przypadków zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut. Razem z przygotowaniem oraz czasem niezbędnym do znieczulenia, pobyt na sali operacyjnej nie powinien przekroczyć 60-80 minut.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

W okresie do 3-4 tygodni wskazany jest oszczędny tryb życia, niepodejmowanie prac fizycznych, ćwiczeń, jazdy na rowerze, korzystania z basenu i sauny.

Zarejestruj się na wizytę

Zarejestruj się telefonicznie lub wybierz rejestrację online do wybranego lekarza. Potwierdzenie terminu otrzymasz na e-mail.

Tomasz Tuchendler – ZnanyLekarz.pl

 

Janusz Tuchendler – ZnanyLekarz.pl

 

Przemysław Otlewski – ZnanyLekarz.pl