Psychodietetyka

Nasza Poradnia Psychodietetyczna oferuje pomoc w zakresie zdrowego odżywiania z jednoczesnym wsparciem psychologicznym. Jest to dziedzina, łącząca wiedzę dotyczącą sposobów żywienia z wiedzą o psychice człowieka.
Psychodietetyka ukierunkowana jest na pomoc Pacjentom z problemami odżywiania takimi jak anoreksja, bulimia czy otyłość, lecz również niesie pomoc osobom, które chciałyby zmienić swoje nawyki żywieniowe z zgodzie i harmonii ze sobą.

Konsultacje i leczenie specjalistyczne zaburzeń w żywieniu, tj,:

  • otyłość,
  • bulimia,
  • anoreksja,
  • inne złe nawyki żywieniowe, mające podłoże psychologiczne.
Pierwsza wizyta u psychodietetyka obejmuje badanie składu ciała metodą bioimpedancji, dokładny wywiad z pacjentem, jadłospis na 7 dni. Na pierwszą wizytę Pacjent powinien mieć badania (nie starsze niż 6 miesięcy):
Kobieta:
CRP, morfologia z rozmazem, poziom glukozy i insuliny na czczo, lipidogram, ASPAT, ALAT, GGTP, ferrytyna, kreatynina, TSH, FT4, , wit. D3
Mężczyzna:
j.w. + poziom kwasu moczowego
W czasie badania mierzona jest ilość tkanki mięśniowej, tłuszczowej, tkanki wisceralnej (brzusznej), całkowita zawartość wody w organizmie, masa kości, dobowe zapotrzebowanie na energię (w kcal lub kJ), wiek metaboliczny i oczywiście waga ciała.

 

Na czym polega bioimpedancja elektryczna?

 

Pacjent bosymi stopami staje na wadze, która zawiera elektrody. Urządzenie wysyła do organizmu słabe impulsy prądu (jego natężenie to zwykle 0,8–1 mA, w związku z tym jest praktycznie nieodczuwalny). Następnie mierzy się impedancję, czyli oporność tkanek organizmu na prąd. Przez tkankę mięśniową i inne, które zwierają spore ilości wody, impulsy elektryczne przechodzą bez problemów. Natomiast tkanka tłuszczowa wykazuje opór, ponieważ zawiera wodę w niewielkich ilościach.
Urządzenie mierzące bioimpedancję współpracuje z odpowiednim programem komputerowym, który wykonuje wszystkie obliczenia. Analiza impedancji bioelektrycznej wymaga bowiem użycia wielu szczegółowych równań.
Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej z omówieniem dla Pacjenta
  • Masa i % zawartość tkanki tłuszczowej ogólnie – zostało zaobserwowane, ze obniżenie nadmiaru tkanki tłuszczowej obniża ryzyko niektórych stanów zdrowia: podwyższonego ciśnienia, chorób serca, cukrzycy oraz raka.
  • Tkanka tłuszczowa wisceralna – tłuszcz wisceralny znajduje się w jamie brzusznej otaczając organy. Badania pokazują , że nawet jeżeli Twoja waga i poziom tłuszczu są na stałym poziomie w miarę starzenia się organizmu rozmieszczenie tłuszczu zmienia się przemieszczając się do jamy brzusznej. Upewniając się, ze masz zdrowy poziom tłuszczu wisceralnego możesz zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, takich jak: choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca typu 2.
  • Waga ciała, wzrost, BMI (Body Mass Index).
  • Masa tkanki beztłuszczowej (FFM) na która składają się:
    • Masa mięśni – ogólnie
    • Masa mięśni szkieletowych
    • Masa tkanki kostnej
    • Masa wody
    Mięśnie pełnią ważną rolę w organizmie, ponieważ pełnią rolę „silnika” zużywającego energię. Gdy Twoja masa mięśni wzrasta, zwiększa się zużycie energii przez Twój organizm, pomagając w zmniejszeniu tkanki tłuszczowej i utracie wagi w naturalny sposób.
  • Kąt fazowy – określa odżywienie komórek oraz integralność ich błon komórkowych.
  • Wiek metaboliczny – jeśli Twój wiek metaboliczny jest wyższy niż Twój właściwy wiek, to wskazówka że Twój metabolizm musi się poprawić. Zwiększenie aktywności fizycznej pomoże zbudować zdrową tkankę mięśniową, która przyspieszy Twój metabolizm.
  • BMR – wskaźnik podstawowej przemiany materii. Jest to minimalny poziom energii, którą potrzebuje Twoje ciało, by w spoczynku mogło funkcjonować prawidłowo, włączając narządy układu oddechowego i krążenia, system nerwowy, wątrobę, nerki i inne narządy. Spalasz kalorie nawet podczas snu.
    Ok 70% kalorii jest zużywane w ciągu dnia na podstawową przemianę materii BMR. Dodatkowa energia jest potrzebna gdy wykonywane są jakiekolwiek czynności fizyczne, im bardziej intensywny wysiłek, tym więcej kalorii jest spalane. Ma to miejsce ponieważ mięśnie pełnią rolę tzw. silnika metabolicznego i zużywają ogromne ilości energii. Ilość tkanki mięśniowej ma duży wpływ na podstawową przemianę materii.
    Wskaźnik BMR zmienia się wraz z wiekiem. Wzrasta w okresie szczytowego wzrostu, a następnie ponownie maleje.
Bioimpedancja elektryczna – jak się przygotować do analizy masy ciała?

 

Osoby, które zdecydują się na analizę składu masy ciała, nie powinny:
  • spożywać alkoholu przez 48 godz.
  • wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego przez conajmniej 12 godz.
  • spożywać jakichkolwiek napojów czy pokarmów przez 4 godz. – jeśli wizyta jest w godzinach porannych powinny być na czczo
  • zażywać leków moczopędnych przez 7 dni (jeżeli jest to możliwe)
  • smarować kremem stóp przez 12 godz.
Bioimpedancja elektryczna – przeciwwskazania
– wszczepiony rozrusznik serca
– padaczka
– ciąża
– miesiączka

 

Jeśli występuje u Ciebie, jakieś przeciwwskazanie BEZWZGLĘDNIE poinformuj o tym dietetyka podczas wizyty, badanie to zostanie zastąpione działaniem alternatywnym.

Zarejestruj się na wizytę