Wazektomia

Wazektomia - antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia jest to wysoce efektywny sposób antykoncepcji dla mężczyzn, a jego skuteczność wynosi aż 99,9%. Zabieg cieszy się dużą popularnością w wielu krajach, głównie w USA, Chinach i Europie Zachodniej. Jest to pewna, bezpieczna i legalna metoda antykoncepcji, skierowana do świadomych mężczyzn, pragnących wziąć odpowiedzialność za siebie i partnerkę.
Wazektomia oceniana jest jako najskuteczniejszy sposób antykoncepcji dla mężczyzn przy minimalnej inwazyjności. Co ważne zabieg wazektomii nie wpływa negatywnie na życie seksualne, ani aktywność hormonalną gruczołów płciowych, nie zaburza również wydzielania i działania testosteronu, tak więc nie ma absolutnie żadnego wpływu na potencję. Jakość stosunków seksualnych i osiąganych przez mężczyznę orgazmów pozostaje na dotychczasowym poziomie.
Wazektomia trwale rozwiązuje problem antykoncepcji (istnieje jednak możliwość przywrócenia drożności nasieniowodów poprzez zabieg rewazektomii – zabieg ten nie jest wykonywany w naszym Centrum Medycznym).

Dla kogo przeznaczona jest wazektomia

Jest to doskonała metoda antykoncepcji dla wszystkich mężczyzn, a w szczególności, dla tych, którzy pozostają w związkach i są zdecydowani, że nie chcą mieć więcej dzieci, jak również dla mężczyzn, których partnerki mają problemy zdrowotne, a ciąża mogłaby zagrażać ich zdrowiu lub życiu, a także dla mężczyzn pozostających w związku, w którym jedno z partnerów jest obciążone dziedziczną chorobą genetyczną i para podjęła świadomą decyzję o braku posiadania potomstwa.

Na czym polega zabieg wazektomii

Wazektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem dla mężczyzn , mającym na celu spowodowanie trwałej aczkolwiek odwracalnej niepłodności . Zabieg ten polega na podwiązaniu i przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów, co skutkuje przerwaniem transportu plemników do ejakulatu.
Zabieg wazektomii poprzedzony jest wywiadem z Pacjentem, analizą wyników badania krwi, badaniem fizykalnym Pacjenta oraz zapoznaniem się Pacjenta z opisem zabiegu i świadomym wyrażeniem na niego zgody.
Zabieg trwa od 20 do 30 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zalecamy oszczędny tryb życia przez okres 7 dniu, odczuwanie w tym okresie lekkiego dyskomfortu okolicy po zabiegu jest zjawiskiem naturalnym.
Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieje ryzyko wystąpienia powikłań (ryzyko to jest bardzo niskie i dotyczy poniżej 1% pacjentów po wykonanym zabiegu) w postaci: krwiaka w miejscu zabiegu, stanu zapalnego z podwyższeniem temperatury ciała powyżej 38st. C, zastoinowego zapalenia najądrza.
Zabieg wazektomii w naszym Centrum Medycznym wykonywany jest przez profesjonalny zespół, w skład którego wchodzi: specjalista urolog oraz pielęgniarka. Wykonywany jest w odpowiednio przygotowanej nowoczesnej sali zabiegowej, przystosowanej do wykonywania zabiegów i operacji w znieczuleniu miejscowym i ogólnym.

Postępowanie po zabiegu wazektomii

Postępowanie bezpośrednio po zabiegu:
        1. brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodu po zabiegu
        2. w przypadku odczuwania bólu zastosowanie środków przeciwbólowych
do 7 dni po zabiegu zalecamy:
        1. noszenie przylegającej bielizny
        2. unikanie ciężkiego wysiłku fizycznego oraz długotrwałej jazdy na rowerze
        3. wstrzymanie się od aktywności seksualnej.
Do momentu laboratoryjnego potwierdzenia braku plemników w nasieniu należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (okres 8-12 tygodni).
Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieje ryzyko wystąpienia powikłań (ryzyko to jest bardzo niskie i dotyczy poniżej 1% pacjentów po wykonanym zabiegu) w postaci: krwiaka w miejscu zabiegu, stanu zapalnego z podwyższeniem temperatury ciała powyżej 38st. C, zastoinowego zapalenia najądrza.
W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny z Centrum Medycznym, chętnie na nie odpowiemy i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Zarejestruj się na wizytę

Zarejestruj się telefonicznie lub wybierz rejestrację online do wybranego lekarza. Potwierdzenie terminu otrzymasz na e-mail.

Tomasz Tuchendler – ZnanyLekarz.pl