Wszczepienie protezy jądra

Brak jądra jest problemem zarówno estetycznym, jak również najczęściej oddziałuje w sposób negatywny na psychikę Pacjenta. Zmianę tego stanu rzeczy przynosi zabieg wszczepienia protezy jądra, którą umieszcza się w worku mosznowym, odtwarzając naturalny wygląd. Dzięki zabiegowi poprawia się estetykę oraz samopoczucie Pacjenta.

Wskazania do wszczepienia protezy jądra to:
  • pierwotny brak gonady,
  • niedorozwój gonady,
  • utrata jądra w wyniku amputacji z powodu nowotworu,
  • uszkodzenie urazowe jądra,
  • zanik jądra w wyniku stanów zapalnych,
  • zanik jądra w efekcie operacji chirurgicznych,
  • wrodzona asymetria jąder,
  • wymiana implantu jądra.
Zabiegi wszczepienia implantu jądra wykonywane są również u osób, które są w trakcie zmiany płci – w celu rekonstrukcji męskich zewnętrznych narządów płciowych.
Kwalifikacja do zabiegu poprzedzona jest konsultacją z lekarzem urologiem. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu wypełnia standardową kartę dot. informacji na temat ogólnego stanu zdrowia, przebytych poważnych chorób, operacji, przewlekłych schorzeń, przyjmowanych na stałe leków itp.

 

Do operacji należy być całkowicie zdrowym, ponadto minimum 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien zakończyć przyjmowanie antybiotyków i leków rozrzedzających krew (np. aspiryna, polopiryna).

 

Do zabiegu (najlepiej kilka dni przed, a najwcześniej 2 tygodnie przed) należy wykonać kilka badań z krwi:
  • morfologię krwi,
  • antygen HBS (HBsAg) – badanie stwierdzające występowanie wirusowego zapalenia wątroby,
  • czas protrombinowy (PT) – badanie krzepliwości krwi,
  • czas kaolinowo-kefalinowy (ATPP) – badanie krzepliwości osocza w obecności kefaliny i jonów wapnia po aktywacji glinką kaolinową,
  • aminotransferaza alaninowa – badanie oceniające stan wątroby, wykrywające występowanie ewentualnych stanów zapalnych.
W dniu zabiegu należy ogolić krocze.
Protezę jądra wszczepia się w warunkach sali operacyjnej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, to znaczy że okolicę skóry moszny po stronie wszczepiania protezy znieczula się nasiękowo środkiem znieczulającym. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się około dwóch godzin. W trakcie zabiegu chory jest
przytomny i może odczuwać dotyk związany z przeprowadzanym zabiegiem.

 

Rozmiar protezy dopiera się indywidualnie, dobierając rozmiar jak najbardziej zbliżony do rozmiaru własnego jądra, tym niemniej ostatecznie w dotyku proteza jądra może nieznacznie różnić się od własnego jądra, przede wszystkim w zakresie wielkości i konsystencji.
Po zabiegu zaleca się codzienną zmianę opatrunku, na świeży i jałowy. W trakcie zmiany opatrunku ranę należy przemyć preparatem odkażającym (najlepiej preparatem oktaniseptu), szwy skórne należy zdjąć po 9-10 dniach do zabiegu. Do czasu zdjęcia szwów skórnych rany nie wolno moczyć. Po zabiegu lekarz wyznaczy termin kontroli, aby ocenić prawidłowość gojenia się rany.
Powikłania pooperacyjne, jak przy każdym zabiegu, zdarzają się, ale są rzadkie (dotyczą 10-15% Pacjentów). Można wśród nich wymienić:
  • krwawienie z rany,
  • krwiak,
  • tak zwane złe wgajanie protezy związane miedzy innymi z infekcjami miejscowymi rany lub reakcją alergiczną (miejscową lub ogólną), niekiedy wymagające usunięcia protezy,
  • infekcje miejscowe lub ogólne /przebiegające z gorączką, zaczerwienieniem i obrzękiem rany do stanu septycznego czyli uogólnionej infekcji włącznie.

Kto może wykonać zabieg?

Zabieg wykonywany jest przez specjalistę urologa.

Jakie znieczulenie jest stosowane do zabiegu?

W większości przypadków zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, to znaczy że okolicę skóry moszny po stronie wszczepiania protezy znieczula się nasiękowo środkiem znieczulającym. Po wprowadzeniu znieczulenia w głąb tkanek, sam zabieg jest dla Pacjenta bezbolesny.

Ile czasu trwa zabieg?

W większości przypadków zabieg trwa nie dłużej niż 30 minut. Razem z przygotowaniem oraz czasem niezbędnym do znieczulenia, pobyt na sali operacyjnej nie powinien przekroczyć 60-80 minut.

Czy ten zabieg boli?

W większości przypadków zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu znieczulenia w głąb tkanek, sam zabieg jest dla Pacjenta bezbolesny.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Gojenie rany trwa przeważnie 7-10 dni. W tym okresie wskazany jest oszczędny tryb życia, niepodejmowanie prac fizycznych, ćwiczeń, jazdy na rowerze, korzystania z basenu i sauny. Niewskazane jest również podejmowanie współżycia seksualnego przez okres 2-3 tygodni.

Zarejestruj się na wizytę

Zarejestruj się telefonicznie lub wybierz rejestrację online do wybranego lekarza. Potwierdzenie terminu otrzymasz na e-mail.

Tomasz Tuchendler – ZnanyLekarz.pl

 

Janusz Tuchendler – ZnanyLekarz.pl

 

Przemysław Otlewski – ZnanyLekarz.pl