Jak przygotować się do badania USG pęcherza moczowego, nerek i prostaty
Badanie USG jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, wykorzystującym fale ultradźwiękowe w celu zobrazowania narządów wewnętrznych. Wykorzystywane fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne, dzięki czemu USG można wykonywać dowolną ilość razy. W urologii oraz nefrologii USG jest szczególnie cenionym badaniem, które pozwala prawidłowo zdiagnozować wiele schorzeń układu moczowego, trudnych do wykrycia innymi metodami i badaniami.
Dzięki badaniu ultrasonograficznemu możliwe jest zdiagnozowanie m.in.:
-
torbieli i guzów nerek
-
kamicy nerkowej
-
kamicy pęcherza moczowego
-
wodonercza
-
chorób pęcherza moczowego i gruczołu krokowego
-
zwyrodnień w obszarze nerek
Do wykonywania badań USG nie ma w zasadzie żadnych przeciwskazań. Jedyną przeszkodą w ich wykonaniu są otwarte rany, świeże oparzenia lub złamania.
Aby diagnostyka przeprowadzona przy pomocy aparatu USG dała jak najdokładniejszy i miarodajny obraz badanego narządu, do badania należy się jednak odpowiednio przygotować.
USG układu moczowego
Badanie USG układu moczowego – nerek, pęcherza moczowego oraz prostaty – odbywa się poprzez powłoki brzuszne, lekarz zatem przykłada głowicę aparatu do brzucha.
O ile samo badanie USG nerek nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta, to w przypadku badania USG prostaty i pęcherza moczowego kluczowe jest jak największe wypełnienie tego ostatniego. Pozwoli to na zobrazowanie wielkości pęcherza, grubości jego ścianek czy kształtu. Natomiast w przypadku prostaty, wypełnienie pęcherza wyeliminuje gaz zalegający w dolnym odcinku jelit, dzięki czemu uzyskany obraz gruczołu krokowego będzie dokładniejszy.
Z tego względu konieczne jest wypicie ok. godziny przed badaniem ok. 1-1,5l płynu, co istotne – niegazowanego (pęcherzyki gazu całkowicie zaburzają obraz uzyskiwany badaniem USG). Po badaniu USG z wypełnionym pęcherzem, lekarz – w zależności od schorzenia – może poprosić pacjenta o opróżnienie pęcherza i ponowne badanie USG celem stwierdzenia ilości moczu pozostałej w pęcherzu.
USG transrektalne prostaty
Badanie USG transrektalne prostaty nie wymaga powyższych przygotowań, a nawet – ze względu na komfort pacjenta – wskazane jest opróżnienie pęcherza przed badaniem.